07-05-2018
Het verhaal achter de tekening van de Moeder-kaart. Deze kaart was 1 van de eerste tekeningen waarbij ik figuren durfde te tekenen. Ik ben niet zo’n goede tekenaar vind ik zelf, maar daar gaat het bij de KinderKompaskaarten ook niet om. Het gaat wel om de beelden, maar niet of ze perfect getekend zijn. Als ik dit vertel is dit alleen al vaak een opluchting voor de kinderen! Voor mij was het op deze manier tekenen ook een opluchting. Het is 1 van de meest persoonlijke kaarten geworden uit het KinderKompas.
Als je goed kijkt dan zie je een golvende lijn door het midden van de cirkel gaan. De vrouw, moeder, staat voor Yin, het linkergedeelte van het Yin en Yang teken. In de vaderkaart zit ook het Yin-Yang principe verweven. Centraal op de basis van de cirkel staat een paarse vaas met bloemen getekend. Deze tekening heb ik nagetekend van een moederdag-knutselwerk van 1 van mijn dochters :). Rechtsboven zie je een roze hart met groene nietjes erin. Wederom een knutselwerkje van een andere dochter. Voor mij heel speciaal omdat de nietjes erin voor mij de betekenis hebben van pijnlijke ervaringen met mijn eigen moeder. Het beschadigde hart heb ik vervolgens omgeven met (helend) groene en rode harten. De gekleurde bogen onderin de cirkel geven een (moeder)schoot weer, zacht en wiegend. Links zie je een dochter en mij samen op een rodel-sleetje. Nagetekend van een dierbare foto. Wij samen roetsjend naar beneden, spannend maar met voldoende veiligheid. Samen op avontuur 🙂 Dan 2 duimen in het midden: de bemoedigende steun die kinderen graag ervaren. En die alle kinderen verdienen naar mijn mening! Bovenin de tekening een hartvormig omaatje met rode appelwangen. Een mogelijk toekomstbeeld? Wie weet. Het omaatje staat ook voor de oermoeder en alle wijze vrouwen.
Ik vind het super dat deze zo persoonlijke kaart algemene waarde heeft voor kinderen. De kaart is herkenbaar en bruikbaar ook al is het eigen ‘moederverhaal’ heel anders. De kaart gaat ook over meer dan alleen letterlijk je ‘moeder’.
Als het KinderKompas deze kaart aanwijst dan is er aandacht nodig voor het vrouwelijke in je leven. Het kan gaan over je moeder, andere vrouwen in je familie (bijv. zussen), maar ook over de vrouwelijke kant in jezelf. Bij meisjes kan het gaan over het ontwikkelen van meisje tot vrouw. Het kan ook gaan over de band tussen kind en moeder. Hoe is het met die band? Is het kind voldoende, (te) veel of (te) weinig gehecht? Is er een veilig thuis? De kaart heeft ook te maken met de rechterhersenhelft: liefde, schoonheid, fantasie, creativiteit, gevoel en wijsheid. Wat betekent deze kaart voor jou?
Als je een tekening wilt maken die lijkt op de afbeelding hiernaast, pak dan een vel papier en zet er met rood potlood een cirkel op (gebruik hier bijv. een glas voor om omheen te tekenen). Kleur in met geel en teken er een smiley in. Tadaa, je hebt een zon getekend! Maak dan met verschillende kleuren vetkrijt of kleurpotlood golvende lijnen rondom de cirkel. Een vrolijk zomers dansmuziekje helpt! Tevreden? Kleur dan de ontstane vakjes in, maak het lekker bont en kleur niet over de lijnen heen. Gebruik ze als kadertjes voor je verschillende kleuren. Dik, dun kleuren, met vetkrijt of potlood of verf... het kan allemaal! Leg dan een bord over je tekening en teken een cirkel met je favoriete kleur. Trek een paar keer goed om zodat het duidelijk is. Knip uit en bewonder! Hoe mooi stralen alle kleuren je toe?